Miško kaina: kaip sužinoti?

3 min. skaitymo

Turite savo miško ir planuojate jį parduoti? Greičiausiai pirmas ir svarbiausias klausimas, kuris jums „laužo galvą“ - kiek jis gali kainuoti? Ir kas tiksliai gali įvardinti jūsų turimo miško kainą? Daugelis miško savininkų nustemba, kad siūlomos sumos gerokai skiriasi, o ir kainos apskaičiavimo metodika yra pakankamai sudėtinga. Šiame straipsnyje mes trumpai apžvelgsime pagrindinius miško kainos nustatymo principus ir kaip apsidrausti, kad pardavę mišką gautumėte visus jums priklausančius pinigus. Pastaruoju metu, dažnai pasitaiko, kaip per neapdairumą miškų savininkai ne tik praranda savo miškus, bet ir negauna pinigų. Todėl rekomenduojame perskaityti žemiau esančius patarimus, kad paskui „neliktumėte it musę kandę“.

Miško kainos skaičiavimo mechanizmas

Miško kainos nustatymo mechanizmas yra gana sudėtingas ir ją lemia daug veiksnių, apie kuriuos miško savininkas net nežino. Todėl yra rengiami miškotvarkos projektai, kuriais remiantis gali būti nustatoma miško kaina. Miškotvarkos projektas, tai specialus dokumentas, kuriuo remiantis organizuojamas miškų ūkis. Taip pat jame numatyta kaip turi būti atliekami miškų atkūrimo ir miško žemės tvarkymo darbai.

Daugelis miško savininkų klaidingai vertina savo miško vertę. Antai įsivaizduoja, kad jo miškas yra geroje vietoje, todėl jo kaina turėtų būti didelė. Nors daugelis savininkų itin daug dėmesio kreipia kur yra miškas, tačiau jo vieta nėra svarbus kriterijus. Reikia pastebėti, jei miškas parduodamas, pavyzdžiui, turizmo veiklai, tai tas kuris yra prie vandens telkinio ar arčiau miesto bus daug vertingesnis, nei tas kuris yra nepatogioje vietoje.

Tačiau, jei kalbame apie miško pardavimą medienai, atkreipkite dėmesį, kad miško kainai vertinti galioja kitokie kriterijai, nei nekilnojamam turtui. Dažnai sužinoję tikrąja miško vertę miško savininkai nusivilia arba smarkiai apsidžiaugia.

Miško kaina susideda iš dviejų pagrindinių dalių. Skaičiuojama miško žemės kaina ir medienos vertė. Reikia pastebėti, kad pagrindinę kainos dalį sudaro ne vieta ar miško plotas, o tai koks medelynas savininko sklype yra. Vertingiausiais miškais laikomi tie, kuriuose auga ąžuolai, uosiai, klevai. Jų mediena gerokai brangesnė nei drebulių, liepų. Taip pat miško kaina labiausiai priklauso nuo brandumo, vyraujančių medžių rūšies, jų tūrio bei konkrečiam žemės sklypui taikomų apribojimų. Daugiausiai galima uždirbti iš miško medienos. Kuo geresnė mediena miške, tuo miško kaina bus didesnė.

Dar vienas patarimas, jei norite sužinoti ar jums siūloma miško kaina yra teisinga - pabandykite palyginti su registrų centro pateikiama rinkos verte.

Kaip saugiai parduoti mišką?

Visų pirma įmonė, kuriai parduodate mišką, turi būti patikima, tada nekils jokių nesusipratimų ar problemų. Kur kreiptis, jei kilo įtarimų dėl įmonės patikimumo? Rekomenduojame pasikonsultuoti su Lietuvos miško savininkų asociacija ar Aplinkos ministerijos departamento Miškų kontrolės skyriaus pareigūnais. Tačiau, norint susisiekti su šiomis institucijomis užtrunka nemažai laiko. Visa laimė, kad interneto svetainėje branginu.lt galite rasti daugiau nei 200 miškininkystės įmonių, o jei kyla klausimų nedelsiant susisiekti telefonu ir gauti visą informaciją.

Kitos naujienos

Saugomų miškų savininkams - paprastesnė tvarka
4 min. skaitymo

Saugomų miškų savininkams - paprastesnė tvarka

Plačiau 2016-11-30
Miško supirkimas
1 min. skaitymo

Miško supirkimas

Plačiau 2020-08-17
Praėjusiais metais miškuose surinkta 700 tonų atlikeų
0 min. skaitymo

Praėjusiais metais miškuose surinkta 700 tonų atlikeų

Plačiau 2020-02-26

Šimtai įmonių norėtų įsigyti miško.
Ar norite gauti jų pasiūlymus?

Skambinti
+370 6 333 1515