Nr 1 - Populiariausias Lietuvoje

Privataus miško pardavimo ypatumai

Norite parduoti mišką už aukščiausiai įmanomą rinkos miško kainą? Tuomet šiame straipsnyje pateikti patarimai kaip tik jums.

Privačiu mišku laikomas miškas, nuosavybės teise priklausantis privačių miškų savininkams fiziniams bei juridiniams asmenims, bei užsienio valstybėse įsteigtoms organizacijoms, neturinčioms juridinio asmens statuso. Privačių miškų savininkai teisę į mišką įgyja gavę žemės sklypo nuosavybę patvirtinantį dokumentą.

Privatūs miškai turintys ne vieną savininką apsunkina pardavimo procesą.

Lietuvoje yra nemažai privačių miškų, kurie turi ne vieną savininką. Vienam iš savininkų nusprendus parduoti mišką, kiti nesutinka, ir dažniausiai todėl, kad netinka miško kaina. Tuomet reikalinga spręsti miško nuosavybės padalinimo klausimą. Šiame etapai dažniausiai žmonės nežino kaip elgtis.

Lietuvos įstatymai neleidžia skaidyti miško valdos į mažesnius nei 5 ha vienam miško savininkui plotus. Taigi, jei turite miško plotą, kurio savininkų yra daugiau, norėdami parduoti pirmiausiai turite pasiūlyti įsigyti esamiems miško savininkams. Tuomet, kai miško ploto bendraturčiai atsisako pirkti mišką, tik tada galite ieškoti kito pirkėjo.

Reiktų atkreipti dėmesį, jei jūsų miškas yra saugomoje teritorijoje. Svarbus aspektas, kad privačius miško sklypus, kurie yra saugomose teritorijose pirmumo teisę pirkti turi valstybė. Todėl savininkas, suderėjęs su pirkėju miško kainą, privalo apie tai pranešti apskrities viršininkui ir gauti jo atsisakymą.

Kaip „saugiai“ parduoti mišką ir sužinoti realią miško kainą?

Nemažai miško savininkų ieškodami geriausio miško kainos varianto susigundo neteisėtai veikiančių „miško ruošos įmonių“ pasiūlymais, kai už 1 ha pasiūloma keliasdešimt ar vos keletą eurų daugiau, nei legaliai ir skaidriai dirbančių įmonių.

Įmonės darbuotojai, kurie dirba miškus superkančiose įmonėse gali papasakoti ne vieną istoriją, kaip žmonės netenka nei miško, nei žadėtų pinigų. Situacija dažniausiai būna standartinė. Miško savininkas susigundo didesne pinigų suma, nei siūlo daugelis legaliai dirbančių įmonių. Norėdamas gauti pinigus savininkas, net pamiršta sudaryti sutartį, o tiesiog patiki pažadais, kad „įmonė“ sumokės tada, kai iškirs mišką ir realizuos medieną. Turbūt nereikia toliau detalizuoti kuo šis scenarijus baigiasi. Savininkas gavęs leidimą pasitiki šia „įmone“. Kuomet miškas iškertamas savininkas negauna pinigų, o ir „įmonės“ dažnai būna neįmanoma rasti.

Todėl norime pabrėžti, kad visos legaliai dirbančios įmonės prieš pradedant bet kokius darbus ar veiksmus visada sudaro sutartį. Sutartyje turi būti nurodyti visi įmonės rekvizitai, numatyti atsiskaitymo būdai. Visi darbai vykdomi tik po sutarties pasirašymo. Jei įmonės atstovas apie sutartį net neužsimena, o tik nori kuo greičiau gauti leidimą kirsti mišką, skubėkite užbaigti dar nepradėtą sandorį ir nesigundykite aukšta miško kaina. Dar viena svarbi pastaba, apie kurią daugelis įmonės savininkų pamiršta. Jei parduodate mišką išsikirtimui įmonė iš jūsų išskaičiuos mokesčius, kurie turi būti sumokėti valstybei. Todėl sudarydami sutartį atidžiai perskaitykite kokia suma yra nurodyta. Ar nurodoma suma jau yra išmokama savininkui, ar iš jos dar bus išskaičiuoti mokesčiai. Mokesčiai gali būti mokami ir tuo atveju, jei mišką norėsite parduoti su žeme ir miško savininku esate ne ilgiau nei tris metus.

Kai kurie miško savininkai mąsto, kad gali patys iškirsti mišką ir parduoti medieną. Taip gautų didesnę sumą pinigų. Tačiau jei tokį žingsnį norite žengti pirmą kartą, siūlome prieš tai gerai apgalvoti. Visų pirma sugaišite daug laiko kol sutvarkysite reikalingus dokumentus. Toliau jums prireiks ieškoti kas nuomoja techniką, taip susirasti papildomos darbo jėgos. Turėsite ieškoti kur realizuoti medieną. Tačiau visų šių rūpesčių galite išvengti, jei tiesiog perduosite visus darbus patikimai įmonei ir ji galės pasiūlyti jums tinkamiausią miško kainą. O jūs tuo tarpu, galėsite maloniai leisti laiką su draugais ar šeima. Turbūt ne paslaptis, kad šeimai šiais laikais lieka laiko mažiausiai.

Patikimų įmonių sąrašus galite rasti interneto svetainėje www.parduokmiska.lt

Grįžti atgal

Taupykite savo laiką!

Pasiūlykite savo mišką šimtams
miškininkystės įmonių iš karto!

Sutinku, kad mano pateikti duomenys būtų naudojami įvertinti mano miškui ir pateikti man pasiūlymus iš miškininkystės įmonių, kaip numatyta šioje privatumo politikoje.

Pasiūlymai įmonėms

Sužinokite daugiau